Jarné slnečné lúče sú zdrojom vitamínu D

Vitamín D má v ľudskom tele veľa úloh a je nevyhnutný pre optimálne zdravie človeka.

Vitamín D je dôležitý pre:

  • silné a zdravé kosti
  • zuby
  • posilnenie imunitného systému
  • predchádzanie chorôb srdca, osteoporózy, cukrovky, rakoviny
  • duševné zdravie
  • zdravé starnutie

Príznakmi nedostatku vitamínu D môžu byť najmä:

  • únava
  • bolesť svalov
  • nedostatok energie
  • suchá pokožka a sucho v ústach

Vitamín D si telo dokáže produkovať samo, a to pomocou slnečného žiarenia. Telo produkuje vitamín D, keď na pokožku pôsobí priame slnečné žiarenie a pečeň s obličkami ho zmenia na aktívnu formu, v ktorej ho telo dokáže využiť.

Pre udržanie optimálnej hladiny vitamínu D je dôležitý dostatok slnečného žiarenia, a to ultrafialových lúčov typu UVB. Príliš veľa slnečného žiarenia má však svoje vlastné zdravotné riziká. Môže spôsobiť vysúšanie a starnutie pokožky i spáleniny a rakovinu kože. Preto, ak chceme získať vitamín D zo slnka, je potrebné sa opaľovať krátko a v správny čas.

Podľa štúdií odborníkov, je pre tvorbu vitamínu D najúčinnejšie pravé poludnie počas jarných a letných mesiacov roka. Počas horúceho leta je vystavenie sa slnku v tomto čase nebezpečné, preto je potrebné pobyt na slnku posunúť na neskoršiu popoludňajšiu hodinu a zároveň sa chrániť opaľovacími krémami. Avšak na jar, kedy teplota vzduchu dosahuje príjemné teploty, je obedňajšia prechádzka na doplnenie vitamínu D ideálna. Odporúčaný je dvakrát do týždňa 30 – minútový pobyt na slnku počas jarnej slnečnej sezóny (apríl, máj, jún).

Zo slnečných lúčov môžeme získať takmer 90 % potrebného vitamínu D. Niektorí ľudia však geneticky nedokážu vytvoriť dostatok vitamínu D zo slnka, medzi nimi aj ľudia, ktorí majú tmavší tón pleti, obézni a starší ľudia a tí, čo sa vyhýbajú pobytu na slnku. V týchto prípadoch je dôležité konzumovať stravu bohatú na vitamín D (obsahujú ho ryby – losos, tuniak, haring, makrela; pečeň; vaječný žĺtok; mliečne výrobky) alebo jeho nedostatok dopĺňať výživovými doplnkami. Využite jarné mesiace na prírodné doplnenie vitamínu D.

Doprajte jarného slniečka aj svojim rodičom, starkým, a potešte ich prechádzkou v parku alebo v lese. V prípade, ak vám to pracovné povinnosti nedovoľujú, sprievod pri prechádzke v prírode pre vášho blízkeho seniora môže zabezpečiť náš SILVERGON asistent. Asistenčnú službu „Osobná asistencia alebo sprievod“ objednáte jednoducho v našom e-shope.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.