Zdravá výživa a stravovacie návyky sú základom zdravého spôsobu života. Živiny, ktoré prijímame v potrave ovplyvňujú naše zdravie a vývoj už diagnostikovaných chorôb.
V seniorskom veku, kedy sa znižuje schopnosť vstrebávania živín z prijímanej stravy, dôležité pre udržanie zdravia a zachovanie dobrej kvality života je správny výber potravín a vhodný spôsob prípravy jedla i jeho konzumácie.
Uvádzame zopár odporúčaní pre zdravé starnutie.
1. Jedzte viackrát denne a menšie porcie.
Odporúča sa jesť 5 – 7 krát denne v menších množstvách, aby sa predišlo problémom ako pálenie záhy či zápcha.
2. Do jedálnička zaraďte:
- dostatok zeleniny, ovocia a celozrnných výrobkov
- Tieto potraviny sú zdrojom vitamínov a minerálov a napomáhajú peristaltike čriev
- ryby, chudé mäso, nízkotučné (kyslo)mliečne výrobky, olivový olej, orechy a semená
- Tieto potraviny sú zdrojov bielkovín a nenasýtených i polynenasýtených tukov.
3. Preferujte ľahko stráviteľné polysacharidy (zemiaky, ryža a obilniny) pred jednoduchými cukrami (samotný cukor a všetko, kde sa cukor pridáva, napr. cukríky, koláče, sušienky).
4. Menej soľte.
Na dochutenie jedál je vhodné použiť bylinky, koreniny, zázvor alebo citrón; zároveň je vhodné obmedziť potraviny s vysokým obsahom soli ako sú napríklad slané oriešky, konzervované potraviny, údeniny.
5. Preferujte dusené a varené jedlá, pred vyprážanými.
Vyprážané jedlá zaťažujú systém trávenia.
6. Dodržiavajte pitný režim minimálne 1,5 l denne.
Príjem tekutín by mal byť rovnomerný počas celého dňa a vhodné na pitie sú čistá voda, bylinné čaje, alebo čerstvé šťavy riedené vodou.
Ako inšpiráciu pre zdravé stavovanie seniora, dávame do pozornosti denné modelové jedálničky a Malú kuchárku zdravších klasických ale aj menej tradičných pokrmov, pripravené odborníkmi z Odboru podpory zdravia a výchovy ku zdraviu Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).
Zdroj informácii: ÚVZ SR