Rodinné záväzky sa nedajú delegovať

Viete aké lieky užívajú vaši rodičia, kde chcú žiť vo vyššom seniorskom veku a kde majú uložené dôležité dokumenty?

Ak ste o ničom z toho ešte s rodičmi nehovorili, nie ste sami. Podľa prieskumu spoločnosti Care.com, až 54% ľudí, by radšej viedli rozhor so svojimi deťmi o sexe, ako s vlastnými rodičmi o otázkach ich zdravia, starostlivosti na konci života, poslednej vôli, či finančnom krytí na staré kolená.

Ak sa na to pozrieme z druhej strany, je pravdepodobné, že vaši rodičia o tom takisto nechcú hovoriť. Až 43% rodičov v seniorskom veku neabsolvovalo rozhovor o dlhodobej starostlivosti o nich s rodinou a ďalších 23% nemalo s rodinou vôbec žiadny rozhor na túto tému.

Je isté, že existuje značná nevôľa čo i len uvažovať o tom, že sa raz stanete zodpovední za rodičov, kým doteraz boli oni vždy zodpovední za vás.

Na druhej strane, čo ak táto nevôľa je objektívna, a vaše spomienky na detstvo hovoria o rodičoch, ktorí vás nepodporovali, zanedbávali, či boli hrubí?

Akokoľvek to je, buďte pripravení na VEĽKÉ PROBLÉMY, ak sa s týmito otázkami nezačnete zaoberať VOPRED.

Hovoriť s rodičmi vopred o starnutí a o zmene životného štýlu nie je ľahké. Ale hovoriť o tom, keď už čelíte akútnej situácii, ako napríklad následky pádu, či vážnej choroby, je takmer nemožné. Nečakajte, kým bude neskoro.

Najlepší čas na plánovanie pomoci je, keď je ešte všetko v poriadku a váš blízky je v dobrej zdravotnej kondícii. Vtedy máte zvyčajne k dispozícii viac možností a času na premýšľanie i na rozhovor s ostatnými o preferenciách a relevantných rozhodnutiach. Nečakajte kým nastane kríza, potom už máte zväčša len limitované a drahé možnosti.

Začnite tým, že sa o starnutí a pomoci rodičom pri spokojnom starnutí dozviete viac a pochopíte aké základné aspekty je potrebné pokryť i to, kde môžete nájsť podporu. Nezabúdajte, že podpora a starostlivosť o rodičov v ich seniorskom veku patrí k tým dôležitejším úlohám v našom živote.

To, ako sa k tejto úlohe postavíte, bude mať takmer určite vplyv na to, ako budú vaše vlastné deti chápať úlohu rodiny a solidarity v rámci nej. Je to obrazom vašej integrity, morálky a cnosti. Patrí k vaším osobným záväzkom v rámci rodiny a nedá sa plne preniesť na sociálne služby či liečiť terapeutom.

Na záver poznámka pre rodičov v seniorskom veku, ak to budú náhodou čítať:

Nikto nepovedal, že bude ľahké dovoliť svojim deťom, aby vám pomáhali. Ak s tým začnete už teraz, bude to pre vás (a pre nich) jednoduchšie. Znížite zmätok a zbytočný stres v rodine. Ak budete čakať a odmietať ich pomoc, zaručene im spôsobíte väčšie problémy v budúcnosti. Porozprávajte sa o tom so svojimi dospelými deťmi.  Povedzte im o svojich problémoch, želaniach, obavách, ale i o tom, kde máte uložené relevantné dokumenty. A to skôr, ako dôjde k nejakej mimoriadnej udalosti.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.