Prečo je výhodné starostlivosť o blízkeho seniora plánovať

Mnohí starší ľudia majú tendenciu vyhýbať sa diskusii o svojich potrebách starostlivosti a budúcich plánoch so svojimi rodinnými príslušníkmi. Často to považujú za prejav slabosti, či obťažovania blízkych.

Pre dospelé deti býva takisto náročné rozprávať sa s rodičom, ktorý bol pravdepodobne ešte nedávno ich hrdina a s prehľadom riešil nástrahy, ktoré prináša život, o pomoci a podpore pri každodenných aktivitách a rutinných úkonoch.

Hoci otvorenie témy vytvorenia plánu starostlivosti môže byť náročné, je to rozhodujúci prvý krok k úspešnému a dôstojnému starnutiu. Vytvorenie realistického a komplexného plánu starostlivosti môže pomôcť zabezpečiť nezávislosť a pohodu vášho blízkeho a zároveň vám umožní koordinovať rodinných príslušníkov, priateľov i externé služby na podporu vašej opatery. To vám zasa umožní zachovať si rovnováhu v živote a „nezblázniť sa“ pri riešení konfliktov medzi prácou, vlastnou rodinou a povinnosťami neformálneho opatrovateľa. 

Členovia rodiny sa často pýtajú, kedy sa zapojiť do každodenného života a starostlivosti o rodiča. Dospelé deti zvyčajne diskutujú o zdraví a životnej situácii svojich rodičov medzi sebou, až kým ich nepredvídaná udalosť neprinúti konať. 

Nie je to však najlepší spôsob, ako otvoriť túto tému so staršími alebo sa pripraviť na pomoc pri udržaní zdravia, riadení financií a každodennej starostlivosti. Pokiaľ ide o dlhodobú starostlivosť a plánovanie budúcnosti, nikdy nie je príliš skoro začať diskusie so starnúcimi rodičmi, súrodencami alebo manželom. 

Hovoriť s rodičmi vopred o starnutí a o zmene životného štýlu nie je ľahké. Ale hovoriť o tom, keď už čelíte akútnej situácii, ako napríklad následky pádu, či vážnej choroby, je takmer nemožné. Nečakajte, kým bude neskoro.

Odborníci často v tejto súvislosti spomínajú pravidlo 40 – 70. To hovorí o tom, že začať rozhovor s rodičmi na tému plánovania podpory a starostlivosti pri ich spokojnom starnutí je vtedy, keď vy máte 40, alebo váš rodič 70 rokov.

Najlepší čas na plánovanie pomoci je, keď je ešte všetko v poriadku a váš blízky je v dobrej zdravotnej kondícii. Vtedy máte zvyčajne k dispozícii viac možností a času na premýšľanie i na rozhovor s ostatnými o preferenciách a relevantných rozhodnutiach. Nečakajte, kým nastane kríza, potom už máte zväčša len limitované a drahé možnosti.

Začnite tým, že sa o starnutí a pomoci rodičom pri spokojnom starnutí dozviete viac a pochopíte, aké základné aspekty je potrebné pokryť i to, kde môžete nájsť podporu. Nezabúdajte, že podpora a starostlivosť o rodičov v ich seniorskom veku patrí k tým dôležitejším úlohám v našom živote.

To, ako sa k tejto úlohe postavíte, bude mať takmer určite vplyv na to, ako budú vaše vlastné deti chápať úlohu rodiny a solidarity v rámci nej. Je to obrazom vašej integrity, morálky a cnosti. Patrí k vaším osobným záväzkom v rámci rodiny a nedá sa plne preniesť na sociálne služby, či liečiť terapeutom.

Niekoľko tipov založených na praktických skúsenostiach:

  1. ZVOLAJTE RODINNÉ STRETNUTIE 

Zvolajte rodinné stretnutie a požiadajte o účasť každého, kto by mohol byť relevantný pre zostavenie plánu starostlivosti. 

  1. KOMUNIKUJTE O TOM S RODIČMI VOPRED 

Je dôležité s rodičmi komunikovať ešte pred takýmto stretnutím. Seniori často chránia svoju nezávislosť do takej miery, že odmietajú pomoc a podporu zameranú na udržanie ich samostatného života v domácom prostredí.

  1. VYHODNOŤTE POTREBY RODIČOV A MOŽNOSTI PODPORY 

Pripravte si vopred zoznam bodov, ktoré chcete prediskutovať. Identifikujte spolu s rodinnými príslušníkmi, akú konkrétnu pomoc rodičia potrebujú. Využite k tomu zoznam denných aktivít, ktorý obsahuje štandardné úkony každodennej rutiny človeka. Nezabudnite na potrebu socializácie a prevenciu osamelosti, ktorá je závažným zdravotným rizikom pre seniorov. Preskúmajte, aké máte zdroje a možnosti pomoci, ktoré vám umožnia tieto potreby naplniť. 

  1. BUĎTE KONKRÉTNY A ZOSTAVTE SI PLÁN POMOCI 

Potom čo sú identifikované potreby rodičov a možnosti ako ich naplniť, budete mať vy a vaši súrodenci lepšiu predstavu o tom, čo sa od rodiny očakáva. Napríklad, ak rodičia zostanú žiť na starobu doma (čo by mala byť vždy preferovaná možnosť), porozprávajte sa o tom, kto z rodiny im môže osobne pomáhať s každodennými úlohami, zdravotnou starostlivosťou a v prípade mimoriadnych situácií. Snažte sa úlohy rozdeliť rovnomerne. 

  1. PREDISKUTUJTE FINANČNÉ ZDROJE 

Ide o jednu z najcitlivejších otázok. Často majú rodičia dostatok zdrojov na pokrytie svojich potrieb v starobe, nechcú ich však míňať, aby neubudlo z dedičstva ich detí. Snažte sa im vysvetliť, že kvalita ich života a ich zdravie a pohodlie má absolútnu prednosť.

Nezabudnite preskúmať možnosti sociálnej podpory, či už formou finančnou alebo služieb, zo strany štátu a obce/mesta. Preverte u svojho zamestnávateľa, aké ponúka možnosti podpory neformálnych opatrovateľov.

  1. BUĎTE FLEXIBILNÍ 

Potreby vašich rodičov sa budú časom meniť a tak isto sa budú meniť aj životy a možnosti vás a vašich súrodencov. Nemusíte tvrdohlavo nástojiť na okamžitom rovnomernom rozdelení všetkých úloh. Snažte sa o rozdelenie úloh a zodpovednosti, ktoré zohľadňuje momentálnu situáciu a možnosti, záujmy a schopnosti každého člena rodiny. Akceptujte, že nie každý sa chce na starostlivosti podieľať. 

  1. BUĎTE ÚPRIMNÍ A DBAJTE O SEBA  

Ak ste to vy, kto sa stal primárnym neformálnym opatrovateľom svojich rodičov a zrazu je toho na vás priveľa, uistite sa, že vaši súrodenci vedia, že potrebujete pomoc. Porozprávajte sa s nimi o konkrétnych úkonoch a úlohách, s ktorými vám môžu pomôcť (nákupy, správa financií, odvoz k lekárovi, dovolenka počas ktorej sa starajú o rodičov, aby ste si vy mohli oddýchnuť). Zabezpečte, aby ste všetci boli pravidelne informovaní, ako sa vašim rodičom darí, prípadne akú podporu potrebujú. Nezabúdajte na starostlivosť o seba a svoje zdravie. 

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.