Poznáte pravidlo 40 – 70?

Pribúdajúci vek našich rodičov mení (tak ako každého). Tieto zmeny ovplyvňujú ich pocit šťastia, nezávislosť, či iné aspekty každodenného života, ako napríklad mobilitu, financie, zdravie a vzťahy. Nezriedka vplývajú aj na to, kde a s kým budú bývať. Ako reagovať na tieto zmeny? Čo o tom hovorí pravidlo 40 – 70?

Je dobré, že si to začínate uvedomovať a premýšľať nad súvislosťami. Tie totiž skôr, alebo neskôr okrem vášho blízkeho seniora ovplyvnia aj vás a najbližšiu rodinu. Realita vás postaví do pozície neformálneho rodinného opatrovateľa, či už sa na to pripravujete, alebo sa to stane zo dňa na deň, napr. v prípade nehody, alebo náhlej choroby. 

Naša rada je začať plánovať. Nenechajte si dôležité rozhovory a rozhodnutia na moment, keď už nebude na výber a dostanete sa do vleku udalostí, nad ktorými nebudete mať dostatočnú kontrolu. Takáto situácia následne môže zhoršiť vzťahy v rodine, vašu pracovnú pohodu i osobné zdravie.

Môžete využiť skúsenosti a rady tých, ktorí si touto cestou už prešli. Nebude to ľahká cesta, zažijete na nej ako rodina veľa rôznych emócii, lásku, bolesť, radosť, smútok a čo je najdôležitejšie, nádej. Občas sa na nej otvoria aj staré rany, ktoré sa už zdali byť zahojené.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude vašou prvou neľahkou prekážkou presvedčiť vášho blízkeho seniora, že potrebuje pomoc a vôbec konštruktívnu komunikáciu v rodine na túto tému otvoriť.

Mnoho dospelých má komunikačné zábrany viesť rozhovor na tému opatrovania so svojimi rodičmi, tie pramenia z ich pokračujúcej úlohy rodič – dieťa. Veľa rodín tak stále zostáva v polohe rodič – dieťa, namiesto istého partnerského vzťahu, ktorý by diskusiu na tému starostlivosti uľahčil.

Je však dôležite viesť takéto rozhovory, pochopiť aké sú priority vášho rodiča, jeho potreby a zároveň  možnosti najbližšej rodiny. To všetko rodine pomôže zostaviť si spolu plán starostlivosti, ktorý je zasa predpokladom spokojného a plnohodnotného prežitia staroby pre blízkeho seniora a zníženia stresu a pokoj mysle pre vás.

Čím skôr rozhovory o budúcnosti a plánoch starostlivosti absolvujete, tým lepšie. Niektorí odborníci odporúčajú nečakať nevyhnutne, kým sa objavia príznaky vážnych problémov. Radia uplatniť pravidlo 40 – 70. To znamená ak máte štyridsať rokov, alebo vaši rodičia 70, je vhodný čas diskusiu otvoriť.

Otázky, ktoré budete potrebovať otvoriť a úprimne prediskutovať s vaším starnúcim blízkym sú hlavne tieto:

  • Čo budeme robiť, ak už nebudeš môcť šoférovať, alebo jazdiť verejnou dopravou?
  • Ako si poradíme so znížením, alebo stratou tvojej mobility?
  • Kde a s kým chceš bývať?
  • Ako môžeme naplánovať tvoj budúci život v domácom prostredí?
  • Čo chceš na konci života? Môžeme ako rodina konať v tvojom mene, ak to bude potrebné?
  • Čo ak budeš potrebovať pomoc s činnosťami každodenného života?
  • Ako pokryjeme finančné náklady starostlivosti?

Spôsob, akým budete v rodine o týchto témach diskutovať, bude zrejme záležať na rodinnej kultúre, histórii, osobných vlastnostiach a vzťahoch. Neexistujú univerzálne návody, ako cez takúto diskusiu prejsť pokojne a konštruktívne. Môžeme však odporúčať, aby ste do diskusie zahrnuli všetkých relevantných členov rodiny a aby ste k sebe boli úprimní a realistickí v tom, čo ste schopní pre vášho blízkeho seniora zabezpečiť. To načo by ste však nikdy nemali zabúdať, je úcta. Pamätajte, že hovoríte s dospelým, nie s dieťaťom. Či už ste 40 alebo 70-ročný, povýšenecký prejav zatlačí kohokoľvek do defenzívy a je znakom nedostatku rešpektu. Vžite sa do ich kože a premýšľajte o tom, ako by ste sa cítili, ak by sa v diskusii vaše úlohy vymenili. Alebo ešte lepšie, ako chcete, aby sa raz v budúcnosti vaše deti rozprávali s vami, až príde ten čas.

U nás, v slovenských rodinách, ešte stále nie je bežné viesť takéto otvorené rozhovory a hlavne vopred plánovať všetky aspekty spokojného starnutia. Pripomíname, že nejde len o finančné zdroje. Pre šťastné starnutie musíme pamätať aj na otázky emocionálne, právne, sociálne, technické i zdravotné.

Ako sme už vyššie konštatovali, môžeme v tomto náročnom procese využiť aj skúsenosti iných. 

S radosťou konštatujeme, že spoločnosť SILVERGON, vyvinula aplikáciu pod názvom SILVERGON careplan, ktorá tieto aspekty pokrýva tým, že poskytuje rodine informácie, konzultácie a nástroje, ktoré potrebujú, aby sa mohli starať o svojich blízkych seniorov, čo najviac si užili spoločný čas s nimi a zachovali si rovnováhu v živote.

Ak ste v úlohe neformálneho opatrovateľa, alebo sa na ňu pripravujete, alebo ak ste sociálne zmýšľajúci a inkluzívny zamestnávateľ a máte záujem o inovatívny benefit pre zamestnancov – neformálnych opatrovateľov, navštívte našu stránku www.silvergon.com.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.