Pády seniorov a ako im predchádzať

Vedeli ste, že pády sú hlavnou príčinou hospitalizácií súvisiacich so zranením medzi seniormi a každý rok spadne 20 až 30 % starších občanov? Pád a následná možná zlomenina majú často vážne následky, končiace dlhodobým pobytom v nemocnici, alebo až smrťou. Nehovoriac o nesmiernych problémoch pre seniora i rodinných príslušníkov počas obdobia, keď je senior upútaný na lôžko.

Aj keď si možno myslíte, že pád je prirodzeným dôsledkom starnutia, je výsledkom niekoľkých faktorov súvisiacich s vekom vrátane straty svalovej hmoty a rovnováhy. Dobrou správou je, že pádom sa dá predísť úpravou domáceho prostredia, zapájaním sa do cvičení, ktoré podporujú silu a rovnováhu, a dbaním na zdravie svojich nôh.

Upravte svoj domov

Mnohí seniori sa rozhodnú zostať vo svojich domovoch čo najdlhšie; mnoho domov však nebolo navrhnutých tak, aby vyhovovali ich potrebám, keď starnú. Úpravy v domácnosti vám môžu pomôcť ľahšie vykonávať každodenné činnosti a znížiť riziko pádu. Odborní asistenti vám môžu pomôcť s plánom implementácie, ktorý je pre vás ten pravý.

Cvičte pravidelne

Cvičenie – samotné alebo v kombinácii s inými pohybovými aktivitami – môže pomôcť znížiť riziko pádu. Medzi prospešné cvičenia pre starších dospelých žijúcich v komunite patrí tai-chi a cvičenia, ktorých cieľom je zlepšiť flexibilitu.

Ak pravidelné cvičenie ešte nie je súčasťou vašej týždennej rutiny, zmeňte to. Jeho začlenenie nie je dôležité len pre vaše celkové fyzické a duševné zdravie, ale môže tiež pomôcť predchádzať pádom.

Udržujte zdravie svojich nôh

Uistenie sa, že vaše nohy sú v dobrom zdravotnom stave, je ďalším dôležitým faktorom pri predchádzaní pádom. Problémy s chodidlami, ako je bolesť, slabá svalová sila, slabý rozsah pohybu v členku sú len niekoľkými príkladmi problémov, ktoré môžu prispieť k väčšiemu riziku pádu. Ak sa obávate o zdravie svojich nôh, možno by ste mali zvážiť návštevu lekára – špecialistu, ktorý môže posúdiť, diagnostikovať a liečiť problémy vašich nôh a v konečnom dôsledku pomôže zlepšiť vašu schopnosť bezpečne sa pohybovať.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.