Osamelosť a sociálna izolácia vášmu blízkemu ubližuje a zraňuje ho

Vďaka technologickému pokroku je dnes jednoduchšie byť v neustálom kontakte s vonkajším svetom. Zariadenia ako mobilné telefóny, či tablet nás dokážu kedykoľvek spojiť zvukom i obrazom s našimi známymi a príbuznými. Napriek tomu platí v celom vyspelom svete, že osamelosť je epidémiou 21. storočia. Zvlášť postihnutou skupinou sú seniori.

Do určitej miery je osamelosť osobnou voľbou. Záleží na každom jedincovi, či sa rozhodne žiť život sám pre seba a v izolácii, alebo zostane v spojení s priateľmi a rodinou. Existujú však isté faktory, ktoré sociálny kontakt sťažujú. Keď starneme, náš sociálny okruh sa zmenšuje. Priatelia umierajú, deti si zakladajú svoje rodiny a príbuzní sa sťahujú. Zároveň narastajú naše problémy s mobilitou, sluchom, či zrakom. Pribúdajú bariéry rôzneho druhu, ktoré nám bránia vyjsť z domu a socializovať sa. 

Ohrozené psychické a fyzické zdravie

Vedci sa domnievajú, že osamelosť má podobný fyziologický účinok na telo ako chronický stres. Osamelosť zvyšuje produkciu stresových hormónov, ako je kortizol, ktoré spúšťajú zápal a zhoršujú imunitu a zároveň prispievajú k duševným chorobám a chronickým zdravotným problémom, ako je cukrovka a srdcové choroby. Podľa výsledkov štúdie uverejnenej  v časopise Journal of the American Medical Association Psychiatry môže byť osamelosť tiež korelovaná s vývojom biomarkerov v mozgu, ktoré boli spojené so skorou Alzheimerovou chorobou

Je jednoznačne dokázané, že osamelosť znižuje kvalitu života, spôsobuje zhoršenie zdravia a skracuje život. 

Nenechajte vašich blízkych trpieť

Ak máte obavu o svojich rodičov, starých rodičov, či inú milovanú osobu v seniorskom veku, buďte proaktívni a urobte s tým niečo! Nečakajte kým problém prerastie do akútnych psychických a fyzických ochorení vášho blízkeho seniora a nastane strata samostatnosti.

Tu je niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť: 

1. Udržujte častý kontakt. Aj keď ste zvyknutí volať mame alebo otcovi mesačne alebo ešte menej, je čas zvýšiť frekvenciu.  Ak dosiahli významný životný míľnik, stratili partnera, alebo inú dôležitú osobu alebo už nemôžu šoférovať, potrebujú častejší kontakt.  Nepotrebujete žiadny špeciálny dôvod. Urobte z toho pravidelnú vec a často telefonujte. 

2. Navštevujte ich osobne a v pravidelných intervaloch. Nielen, že je to lepšie ako telefonický kontakt, pretože vidíte, čo sa deje, ale aj pre seniora je najlepšie, aby vás videl, objal vás a cítil výhodu vašej fyzickej prítomnosti. Ak je to náročné kvôli vzdialenosti a času, zvážte aspoň použitie aplikácií, ktoré umožňujú video hovor.

3. Preskúmajte možnosti pre starších v komunite, kde žije váš rodič. Väčšina mestských a prímestských oblastí má seniorské centrá s dobrými príležitosťami na spojenie a nadviazanie priateľstiev. V ponuke sú zábavné a spoločenské hry, či iné aktivity. Môžete sprevádzať, alebo zabezpečiť sprievod, svojho blízkeho na akciu pre seniorov, zabezpečiť dopravu alebo mu účasť inak uľahčiť.  Začať nadväzovať kontakty s určitou podporou, môže zmeniť plachého a osamelého seniora na šťastnejšieho.

4. Vezmite svojho starnúceho rodiča na udalosti, ktoré sa mu môžu páčiť. Koncerty, divadlo, komunitné festivaly, streetfood-y a iné spoločenské aktivity si najlepšie vychutnáte v spoločnosti.  Ak váš rodič chce, aby ste išli s ním, umožníte mu robiť veci, ktoré by nikdy nemohol urobiť sám.  Začnite s vecami, ktoré sa vášmu rodičovi páčili v minulosti, nájdite nové online prieskumom a ponúknite získanie lístkov a zabezpečenie dopravy.

5. Zaujímajte sa o účasť vášho blízkeho v lotériách a rôznych súťažiach. Niektorí seniori sa stanú dosť závislými na účasti v takýchto aktivitách a nedokážu odlíšiť legitímnu hru od podvodných schém. Následné finančné straty sú často dôvodom hlbokých depresii.

6. V prípade, že žijete v inom meste a ste teda neformálnym opatrovateľom na „diaľku“, alebo ste mimoriadne zaneprázdnení v práci, zvážte služby spoľahlivej spoločnosti. Overení osobní asistenti môžu v pravidelných intervaloch kontrolovať vášho starnúceho rodiča.  Môžu zjednodušiť prístup k lekárovi, na prechádzky či nákupy. Pomôžu s domácnosťou, socializáciou a naučia pracovať s tabletom. Ak váš blízky žije na území Bratislavy, skúste napríklad www.silvergon.com.

Existuje veľa jednoduchých vecí, ktoré možno urobiť na boj proti osamelosti seniorov – všetko, čo potrebujete, je, aby jedna osoba uviedla kolesá do pohybu.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.