Ako zvládnuť letné horúčavy

Väčšina z nás obľubuje letné mesiace, avšak vysoké vonkajšie teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať kolapsové stavy aj osobám bez  zdravotných problémov. K rizikovým skupinám patria najmä malé deti, osoby s chronickými chorobami a seniori. Záťaž z horúčav sa môže prejaviť na poklese výkonnosti človeka a zvýšenej únave, môže spôsobiť prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie.

Aby ste sa vyhli zdravotným komplikáciám a mohli príjemne stráviť letné mesiace, prinášame niekoľko základných pravidiel proti následkom horúčav.

1. Dodržujte pitný režim

Náš organizmus stráca vodu dýchaním, potením a vylučovaním, z tohto dôvodu ju musíme každodenne opakovane prijímať. Pre životné funkcie potrebujeme denne prijať 2 až 3 l vody, v horúčavách a v extrémnych podmienkach (ťažká fyzická práca pri vysokých teplotách a pod.) aj viac.

Počas horúčav je potrebné obmedziť nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávu i alkohol. Ideálna je obyčajná voda. Piť treba pravidelne počas celého dňa, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje a dôležité je piť aj vtedy, keď smäd necítite. Pohár, alebo fľašu s vodou, majte vždy pri sebe.

2. Vhodná je ľahká strava

Strava počas leta má byť ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne by mala poskytnúť dostatok výživných látok. Vhodné sú celozrnné výrobky, nízkotučné mliečne výrobky, ryby, hydina, zemiaky, strukoviny a najmä zeleninové a ovocné šaláty s vyšším obsahom vody. Vysoký podiel vody majú napr. melóny, broskyne, paradajky, uhorky.

3. Zabezpečte vhodné prostredie v domácnosti

Prenikaniu priamych slnečných lúčov do miestnosti zabránite tienením – závesmi, žalúziami, či roletami. Prúdenie vzduchu v miestnosti je dôležité, preto vetrajte párkrát za deň. Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať tak, aby studený vzduch neprúdil priamo na vás.

Ak máte doma klimatizáciu, teplota v miestnosti by mala byť nastavená o 5 až 7 stupňov nižšie ako je vonkajšia teplota. Náhle teplotné zmeny predstavujú veľký zásah do organizmu a podporujú vznik tzv. teplotného šoku.

4. Chráňte sa pred slnkom

Ak je to možné, vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku, a to najmä v čase medzi 10. a 16. hodinou.

Pred slnkom sa chráňte opaľovacím krémom s dostatočne vysokým ochranným faktorom, slnečnými okuliarmi a ľahkou prikrývkou pokožky. Dôležitá je aj prikrývka hlavy, bez nej vám môže hroziť úpal. Oblečenie počas leta je vhodné vo svetlejších farbách, z prírodných materiálov, ľahké a vzdušné, voľného strihu.

5. Nájdite si miesto na schladenie

Najpríjemnejšie je schladenie na kúpaliskách alebo jazerách. Kúpte sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Nezabúdajte, že prudké ochladenie organizmu je nebezpečné, preto nevstupujte do studenej vody rozhorúčení, bez postupného ochladenia tela.

Ďalšie informácie a rady, ako zvládnuť letné horúčavy, nájdete aj na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.