Ako bojovať s osamelosťou seniorov?

Osamelosť je mnohými vnímaná ako jeden z najväčších zdravotných problémov, ktorým v súčasnosti čelíme. Sociálnu izoláciu a osamelosť môžeme označiť za novú epidémiu dnešných dní. Existuje množstvo spoľahlivých vedeckých dôkazov, že nedostatok sociálnych väzieb podstatne zhoršuje kvalitu života seniorov, spôsobuje následné fyzické a psychické problémy a zvýšenie rizika úmrtia.

Boj proti osamelosti vyžaduje holistický prístup a zapojenia štátu, zdravotných poisťovní, samospráv, rodín, zamestnávateľov a hlavne samotných seniorov. Seniori sa už počas aktívneho života musia pripravovať a plánovať svoj čas na obdobie dôchodku.

Prístup k riešeniu síce musí byť komplexný, existujú však niektoré opatrenia a úkony, ktorými môže každý senior začať prevenciu okamžite, najradšej už dnes.

Naše odporúčania sú nasledujúce:

  • Zmeňte prostredie

Choďte na prechádzku do parku, sadnite si na lavičku a pozorujte ľudí okolo vás.

  • Robte veci, ktoré vás bavia

Čítate romány, radi spievate, alebo radšej háčkujete či vyšívate? Choďte do toho! Zamestnajte si ruky a hlavu, aby ste nemali čas na sebaľútosť.

  • Venujte čas blízkym

Dohodnite sa na stretnutí alebo im len zatelefonujte. Niekedy stačí krátky telefonát, či video hovor, a budete mať lepšiu náladu.

  • Buďte užitoční

Zaobstarajte si domáce zvieratko a vytvorte mu útulný domov,  vypestujte vlastnú zeleninku, pomôžte chorému susedovi.

  • Naučte sa niečo nové

Prihláste sa na univerzitu tretieho veku, naučte sa pracovať s internetom, začnite hrať šach, karty, či sudoku.

  • Cestujte

Objavujte nové miesta v okolí, kde bývate, na Slovenku, či v zahraničí. Nezabudnite si ich odfotiť a pochváliť sa s nimi priateľom.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.