5 tipov na zmenu stravovacích návykov

Cítite sa zahltený všetkými radami týkajúcimi sa stravovania a výživy? Nie ste sám. Televízia, noviny, časopisy, rádio, internet … všade, kam sa obrátite, sú reklamy a články, ktoré vám hovoria, čo by ste mali a nemali jesť. Informácie sú bohužiaľ často neoverené, protichodné a jednoducho len útržkovité. Je lákavé vzdať sa a podľahnúť chuti na cukor/soľ/nasýtené tuky a nechať omrvinky padať, kam môžu (zvyčajne medzi podsedáky).

Ale oveľa lepší nápad je nerobiť to. Výživná a vyvážená strava je dôležitá pre zdravie a pohodu počas celého života a pomáha nám udržiavať silu, mobilitu a dobrú kvalitu života s pribúdajúcim vekom. Na lepšie stravovacie návyky nie je nikdy neskoro. Niektorí ľudia sa však pokúšajú urobiť príliš veľa naraz, čo môže viesť k frustrácii a zlyhaniu.

Prečo nezačať iba s niekoľkými zmenami, ako je napríklad päť stručných odporúčaní uvedených nižšie? Sú jednoduché, rozumné a osvedčené. Pomáhajú podporovať zdravé starnutie na základe dôkazov z nedávnych systematických výskumov.

1. „Prosím, podajte mi soľ…“

Často ste počuli, že príliš veľa soli je pre vás zlé. Posledné výskumy to jednoznačne potvrdzujú a zvýrazňujú výhody jej obmedzenia. Zníženie príjmu sodíka pomôže znížiť váš krvný tlak, čo zase zníži vaše riziko srdcových chorôb. Hlavným vinníkom sú polotovary.

2. Jedzte ryby

Ďalším dobrým spôsobom, ako podporiť zdravé srdce, je jesť viac lososa, makrely, tuniaka a ďalších rýb s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Nemáte rád ryby? Vyskúšajte doplnky z rybieho tuku. Výskum ukazuje, že ľudia s vysokým krvným tlakom, ktorí užívali doplnky z rybieho tuku, zaznamenali jeho pokles.

3. Obmedzte (nasýtený) tuk

Pokiaľ ide o našu diétu, nie všetky tuky sú rovnaké. Nasýtený tuk – bežný v mäse a mliečnych výrobkoch – je ten, ktorý nám robí najväčšie starosti. Podľa výskumu obmedzenie nasýtených tukov v našej každodennej strave a náhrada niektorých za zdravšie nenasýtené tuky – nachádzajúce sa v rastlinných olejoch – môže znížiť riziko srdcových chorôb.

4. Berte si príklad zo Stredomoria

Potrebujete diétny plán, aby ste zostali na správnej ceste? Existuje toľko z čoho vyberať, od rozumných po bizarné. Stredomorská strava je jednou z prvých. Podporuje ostatné odporúčania a povzbudzuje ľudí, aby jedli viac zeleniny, ovocia, rýb, celozrnných výrobkov a nenasýtených tukov, ako je olivový olej. Vegetariánska strava je ďalšou možnosťou, ktorá kladie dôraz na podobné potraviny a rastlinné tuky a bielkoviny.

Diabetik? Existujú dôkazy, že stredomorská strava môže tiež zlepšiť hladinu cukru v krvi, inzulín a krvný tlak, ako aj pomôcť pri chudnutí.

5. Pri výbere „riadu“ buďte opatrní

Ľuďom s nadváhou alebo rizikom obezity môže zníženie veľkosti porcií pomôcť obmedziť množstvo nepotrebných kalórií. Vedeli ste, že veľkosť taniera, balíčka alebo porcie, ktorú vám ponúknu, môže ovplyvniť to, koľko jedla zjete a vypijete? Použite menší tanier a povedzte nie neprimeranej „porcii“, aby ste predišli zdravotným rizikám spojeným s priberaním na váhe.

Malé, ale trvalé zlepšenia pre dlhodobý úspech

Keď ste pripravení vylepšiť svoju výživu, vyššie uvedené návrhy sú dobrým začiatkom a môžu vám pomôcť dostať sa na správnu cestu bez toho, aby ste si odhryzli viac, ako môžete prežuť (čo je tiež ďalší tip na správne stravovanie). Potom môžete podľa potreby začleniť ďalšie zmeny výživy a životného štýlu, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše osobné ciele v oblasti zdravia.

Je tiež dobré prediskutovať so svojim lekárom diétny plán, najmä ak máte chronické ochorenie alebo iný zdravotný stav, ktorý môže byť ovplyvnený vašou diétou.

Našťastie existuje veľa potravín, ktoré sú pre Vás chutné a dobré. Dobrú chuť!

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.